W zeszły weekend udało mi się przygotować drugie świąteczne mydło. Również i tym razem dodałam olejku ze słodkiej pomarańczy ale w nowym zestawieniu, a mianowicie z olejkiem frankincense inaczej kadzidłowym. Zapach jest słodkawo cytrusowy ale z odrobiną żywicznej nuty. Połączenie tych dwóch olejków dało bardzo ciekawy efekt.
Na olejek z kadzidłowca zdecydowałam się nie tylko ze względu na jego aromat i zastosowanie kosmetyczne ale również ze względu na symbolikę ponieważ jak wiemy z Biblii właśnie w Boże Narodzenie mały Jezus otrzymał w podarunku między innymi kadzidło.
W tamtych odległych czasach kadzidło stanowiło dobro tak cenne a czasem nawet cenniejsze niż złoto. Stosowano je na przykład jako wonności; do namaszczania ciała; jako środek ochronny przed poparzeniem słonecznym; kosmetyk przeciwzmarszczkowy; do robienia makijażu oczu a także do mumifikacji. Jednak najważniejsze było zastosowanie kadzideł w celach religijnych gdyż od czasów starożytnych wierzono, że są one niezwykłą substancją która pomaga połączyć się z bogiem w modlitwie. Żywicę kadzidłowca palono w obrzędach wielu religii ponieważ wierzono, że unoszący się dym leciał do nieba i zapewniał boską opiekę. Ponadto kadzidło miało zadanie pokonać negatywne energie i trzymać z dala diabelskie moce. Wieki później, również chrześcijaństwo przejęło zwyczaj palenia kadzideł w kościele jako symbol obecności Boga i tradycja ta przetrwała do dziś.
Kadzidła kościelne są z gatunku Boswellia sacra, w Polsce często jednak stosuje się mieszanki roślinne z dodatkiem tylko odrobiny żywicznego kadzidła.
Natomiast olejek z kadzidłowca który wykazuje działanie zarówno zdrowotne jak i kosmetyczne pozyskiwany jest z drzewa kadzidłowego Boswellia carteri.
Aromat tego olejku można określić jako świeży, ciepły, żywiczny, iglasty, z ostrymi nutami i cytrusową nutą głowy. Zapach daje uczucie spokoju psychicznego i relaksu oraz pomaga zmniejszyć stres a jednocześnie nie otumania. Jest też pomocny w praktykach medytacyjnych. Jeśli ciekawi Was temat olejku kadzidłowego w kontekście aromaterapii, to polecam serię artykułów na stronie Ziołowego Zakątka Klaudyny Hebdy. Jest tam dokładnie opisane komu może taki olejek pomóc a komu nie; jak on naprawdę działa itp.
Zastosowanie olejku z kadzidłowca w kosmetyce:
- uelastycznia i odżywia skórę,
- zapobiega powstawaniu blizn i przyspiesza gojenie się ran,
- działa odkażająco,
- uszczelnia naczynia krwionośne,
- opóźnia powstawanie zmarszczek i wygładza te które są,
- ze względu na aromat stosowany jako pachnidło w perfumiarstwie, mydlarstwie i produkcji świec
Świąteczne Mydło z Pomarańczą i Kadzidłem( 12 kostek po około 75 g)
Składniki:
oleje bazowe:
175 g - olej kokosowy
105 g - masło shea
112 g - olej słonecznikowy
189 g - olej ze słodkich migdałów
70 g - masło kakaowe
49 g - olej rycynowy
ług:
224 g - woda destylowana
95 g - wodorotlenek sodu
zapach:
24 ml - olejku z kadzidłowca
24 ml - olejku ze słodkiej pomarańczy x5
barwniki:
1 łyżeczka barwnika annato - kolor pomarańczowy
1 łyżeczka kakao - kolor brązowy
1/2 łyżeczki kakao + 1/3 łyżeczki dwutlenku tytanu - kolor beżowy
1 łyżeczka zieleni chromowej - kolor zielony
3/4 łyżeczki dwutlenku tytanu - kolor biały
1/2 łyżeczki złotej miki
* wszystkie barwniki oprócz złotej miki i dwutlenku tytanu zostały rozpuszczone w 1 łyżce wody destylowanej; dwutlenek węgla został rozpuszczony w 1 łyżce stołowej oleju słonecznikowego; złota mika w 1/2 łyżce oleju słonecznikowego
** mydło przygotowane techniką na zimno
*** informacje na temat olejku kadzidłowego pochodzą z książek : " Ziołowy Zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu" Klaudyna Hebda; "Roślinne surowce kosmetyczne" Romuald Czerpak, Agata Jabłńska - Trypuć
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz