Strony

niedziela, 6 maja 2018

MYDŁO MNISZKOWE


Witam

Koniec kwietnia i początek maja to moment kiedy łąki usłane są żółtymi niczym słońce, kwiatami mniszka lekarskiego. Jest to roślina bardzo pospolita i przez to większości z nas wydaje się, że to taki zwykły chwast. Jednak nic bardziej mylnego. Mniszek, to w gruncie rzeczy bardzo cenne zioło, które wykorzystywane jest w medycynie i kulinariach od niepamiętnych czasów.
Przede wszystkim to bomba witamin i soli mineralnych oraz wielu innych substancji o działaniu leczniczym a przede wszystkim oczyszczającym organizm.
Jednak czy ktoś z Was wie, że tą niepozorną roślinkę stosuje się również na szeroką skalę w kosmetyce?

 

A to dlatego, że z uwagi na bogactwo składników odżywczych mniszek działa korzystnie na skórę oraz włosy.
Jedną z jego zalet są na przykład właściwości antyoksydacyjne dlatego stosowany jest w produktach o działaniu przeciwstarzeniowym.  Posiada również właściwości przeciwzapalne dzięki którym jest pomocny w leczeniu chorób skóry m.in. trądzika czy egzemy. To jeszcze nie wszystko.

Oto pozostałe zastosowanie w kosmetyce:

  • rozjaśnia przebarwienia skóry i plamy starcze,
  • wyrównuje koloryt skóry,
  • rozszerza pory i ułatwia wydalanie toksyn,
  • pomocny w walce z cellulitem,
  • działa przeciwłojotokowo,
  • odżywia włosy i stymuluje ich wzrost,
  • działa przeciwłupieżowo,
  • przyspiesza procesy gojenia skóry i oparzeń posłonecznych

Co sprawia, że mniszek posiada takie właściwości

 Przede wszyskim jest bogaty w witaminę C która jak wiadomo jest silnym antyoksydantem chroniącym skórę przed wolnymi rodnikami powodującymi starzenie. To również dzięki niej komórki są bardziej dotlenione i ukrwione, cera zdrowsza i bardziej świeża a przebarwienia skóry stają się mniej widoczne. Nie zapominajmy też że witamina C zwiększa syntezę kolagenu. 

Pozostałe istotne dla stanu skóry witaminy to : A, D, K oraz wit. z grupy B 

Witamina A która jest zaliczana do witamin młodości ( obok C i E) sprzyja zachowaniu skórze jędrności, gładkości miękkości. Pobudza skórę do formowania grubszego naskórka, ponadto wpływa na biosyntezę kolagenu. I również pomaga zwalczać wolne rodniki. 

Witamina D  łagodzi stany zapalne skóry. 
Witamina K wpływa na ukrwienie skóry. 
O wit. B nie będę się rozpisywać skupię się tylko na B₆ która zapobiega stanom zapalnym skóry, reguluje zawartość wilgoci w skórze i stosuje się ją w leczeniu łupieżu. 

Oprócz wymienionych wyżej witamin mniszek zawiera minerały takie jak: potas, wapń, magnez, fosfor , krzem, cynk ( najwięcej znajduje się w korzeniu). Pierwiastki te nawadniają tkanki i ogólnie mówiąc wspierają funkcje skóry. 


Ziele to zawiera również flawonoidy które są barnikami. Ogółem mówiąc działają one : przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. 

Jakie dokładnie substancje zawiera mniszek, możecie dowiedzieć się o tym z tych stron:


kierunek farmacja
panacea
supergreens

Połączenie tych wszystkich substancji daje korzystny efekt dla stanu naszej skóry. 
Co ważne, aby podwoić działanie mniszka warto byłoby go stosować nie tylko zewnętrznie ale i wewnętrznie choćby pijąc sobie codziennie wieczorem napar, który także dobrze wpływa na stan wątroby a więc pośrednio też ma to wpływ na naszą cerę.

Wszystko to pięknie brzmi, problem ( mówię z perspektywy mieszczucha) polega na tym gdzie go zbierać? Rośnie wszędzie, przy każdym skwerku, w każdym parku ale to nie znaczy, że każdy się nadaje. Jest wręcz przeciwnie. Mnieszek rosnący przy drodze zawiera mnóstwo zanieczyszczeń a więc zamiast pozbyć się np. ołowiu to odnieślibyśmy odwrotny skutek ;)
Parki moga być dobrym miejscem na zbiory ale tylko te krajobrazowe,ha ha. Ponadto dobrym miejscem są leśne polany, a łąki nieopodal pól uprawnych mogą być ale ostatecznie to zależy od jakości stosowanych środków na tych uprawach.

W tym sezonie mniszkiem poratowała mnie mama, która zbierała go będąc w rodzinnych stronach w trakcie "majówki". Większość zostało zużyte do przygotowania syropu na kaszel, ale trochę udało mi się uszknąć i dodać do mydła.
Tak naprawdę wystarczy około 20 -30 gram razem z łodygami i liśćmi do jednej partii. 

Jakie są korzyści z mydła mniszkowego?

Na pewno takie mydło będzie miało więcej właściwości pielęgnacyjnych. Będzie dobre dla skóry szorskiej, suchej i pękającej. Będzie też miało większe właściwości oczyszczające i przeciwzapalne.



Mydło z dodatkiem mniszka lekarskiego
( 11 kostek po około 90 g)


Składniki:

oleje bazowe:

200 g - olej kokosowy
304 g - oliwa z oliwek
120 g - olej słonecznikowy
112 g - olej ryżowy 
  64 g - olej z awokado

ług : 

107 g - NaOH
280 g - odwar z mniszka 

zapach:

10 ml - olejek eteryczny mięta pieprzowa
16 ml - olejek eteryczny trawa cytrynowa

kolor:

1 łyżeczka dwutlenku tytanu - biały
1 łyżeczka ultramaryny niebieskiej - niebieski
2 łyżeczki brwnika annato - pomarańczowy 

opcjonalne dodatki :

płatki mniszka - 2 -3 łyżki 

Jak przygotować odwar z mniszka

Potrzebujemy około 320 -330 g wody destylowanej i 30 g całego mniszka czyli z łodygami i liśćmi. Gotujemy wodę na średnim ogniu przez 15 min aż uzyska żółty odcień. Czekamy aż odwar się schłodzi. 


Odwar z mniszka  użyłam do przygotowania ługu. Kolor wyszedł ciemno pomarańczowy. Można też zrobić takie mydło z dodatkiem mniszkowego maceratu olejowego. Myślę że jest to dobry sposób przetworzenia tego zioła do  późniejszych zastosowań kosmetycznych. 
Mamy na to czas dopóki mniszek nie zmieni się w dmuchawce. Potem zostaje już tylko korzeń, ale to dopiero na jesieni. 
Jeżeli na dniach  dostanę następną partię tych roślin to przygotuję i pokażę Wam kolejną recepturę.

W każdym razie jeśli macie możliwość to zbierajcie mniszka póki jeszcze jest. Suszcie go, róbcie maceraty, gliceryty, soki, sałatki, napary. Warto.





W mydle wyszły glicerynowe "rzeki", nie był to zamierzony efekt



2 komentarze:

  1. Piękne takie tęczowe zdrowe mniszkowe mydełko:)
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ..ehh, niemogę odnaleźć adresu mail...a chciałabym się skontaktować w sprawie tych mydełek:) Proszę odezwij się do mnie na happyalimak@gmail.com
      Dziękuję:)

      Usuń