Strony

piątek, 24 stycznia 2014

MYDŁO Z WOSKIEM PSZCZELIM





Przez długi czas nie mogłam zabrać się za przygotowanie mydła z woskiem pszczelim, ale na szczęście wreszcie je zrobiłam i jestem z tego powodu bardzo zadowolona.
Po pierwsze dlatego, że zdobyłam kolejne doświadczenie mydlarskie, a po drugie, dlatego że wosk pszczeli okazał się świetnym składnikiem mydła. Przekonałam się na własnej skórze (dosłownie) jak działa i od tej pory stał się moim ulubieńcem obok koziego mleka.

 

Zalety wosku pszczelego:
  1. utrzymuje wilgotność skóry
  2. sprawia, że skóra jest elastyczna i gładka
  3. pokrywa skórę warstwą ochronną, która zabezpiecza ją przed szkodliwymi czynnikami środowiska
  4. działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
  5. łagodzi wysypkę i leczy różne problemy skórne
  6. jest bezpieczny dla skóry, nie podrażnia jej i nie powoduje alergii
  7. nie zatyka porów

W tej recepturze nie użyłam żadnego zapachu ponieważ chciałam aby mydło było bardzo delikatne, nie podrażniające skóry ( niektóre olejki eteryczne mogą podrażniać skórę szczególnie jeśli jest wrażliwa)
Nie dodałam też kolorowego barwnika, mydło ma naturalną barwę



Mydło z woskiem pszczelim
11 kostek po ok 100g)

Skład:

Oleje bazowe:

250g - olej kokosowy
250g - olej słonecznikowy
350g - oliwa z oliwek
  30g - wosk pszczeli

Ług:

119g - wodorotlenek sodu
240g - woda destylowana

temp ok 55 stopni Celsjusza

* mydło zostało zrobione metodą "na zimno"
* aby uzyskać efekt plastra miodu, należy położyć na wierzch mydła folię bąbelkową
* mydło z woskiem nie wymaga przykrycia kocem

12 komentarzy:

  1. czego dotyczy ta temperatura 55 stopni?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to temperatura łącznia ługu z olejami, czasem na blogach zagranicznych w recepturach oprócz składników jest podana właśnie temp. łączenia, kiedyś też miałam problem o co chodzi z tą temperaturą ale tak właśnie się to podaje.Jeżeli chodzi o to dlaczego 55 stopni a nie około 30stopni C jak zazwyczaj - to dlatego że wosk roztapia się właśnie gdzieś w okolicach 55 stopni i dlatego w tej temp musi być połączony. Od razu dopiszę na blogu że mydła z dodatkiem wosku nie trzeba przykrywać kocem bo mocno się nagrzewa i nie potrzebuje dodatkowego ogrzania.

      Usuń
    2. kalkulatory pokazały mi że na taką ilość wodorotlenku, wody powinno być więcej i rzeczywiście wv240g wody - 119g NAOH słabo się rozpuszcza. Dodałam więcej wody...

      Usuń
    3. wosk pszczeli pachnie w całym mieszkaniu :) już nie mogę się doczekać kiedy mydło będzie gotowe do użycia

      Usuń
    4. Nie ma problemu, akurat z wodą nie trzeba tak ściśle się trzymać bo jest dość szeroki zakres , na przykład mój kalkulator pokazuje przedział od 220ml do 330 ml cieczy do tej receptury.Dałam mało bo nie chciałam aby długo leżakowało

      Usuń
  2. Oliwa była typu pomace czy virgin?
    Czy w mydleniu robi to jakąś różnicę?

    OdpowiedzUsuń
  3. Może być pomace może być virgin. Nie ma różnicy, oprócz takiej że virgin będzie lepszej jakości

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj różnica, różnica ! ! ! - to właśnie w oliwie z pierwszego tłoczenia (na zimno) znajdują się najcenniejsze mikroskładniki. Jeśli nie za bardzo mydło rozgrzejemy - przejdą do mydła. Nie jestem "mydlarzem" w ogóle, niemniej niezadowolony z mydełek sklepowych (miewam egzemę), przez naście lat używałem mydła firmy (...) z marketingu sieciowego. Teraz spróbowałem czystego, taniego mydła, bez dodatków (niemniej greckiego, na oliwie z oliwek, mieszkam w Grecji) - nie mam po nim uczuleń, jednak po miesiącu jakość naskórka wyraźnie spada... I właśnie kilka dni temu rozpuściłem je w rondelku, dodając znaczną ilość samej tylko czystej, pierwszego tłoczenia, prawdziwej, takiej zielonej oliwy (ma być zielona lub faktycznie nie pochodzi z pierwszego tłoczenia na zimno). Wynik wspaniały, cera po kilku dniach "odżyła".

      Wracając do pytania - MA BYĆ, MUSI BYĆ EKSTRA VIRGIN - co poznacie po zielonym kolorze. Wiem, w Polsce wszystko co brałem do ręki w supermarketach było faktycznie sfałszowane, żółte...

      Usuń
  4. Witam , mam pytanie czy wosk pszczeli mam wcześniej go rozpuścić zanim dodam go do olejów czy jak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wosk trzeba rozpuścić z olejami o stałej konsystencji czyli w tej recepturze razem z olejem kokosowym a potem trzeba dolać oleje płynne. Wosk ma wyższą temp. topnienia co sprawia że wolniej się rozpuszcza dlatego zasada jest taka że zawsze rozpuszcza się go z olejami/ masłami twardymi.

      Usuń
  5. Witam,
    mam pytanie w jaki sposób mam dodać wosk pszczeli do olejów? pierwszy raz będę robić mydło czy mam na coś jeszcze zwracać uwagę przy tym mydle?
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak napisałam w poście - nie przykrywać kocem bo wosk sprawia że mydło osiąga wyższą temperaturę. Wosk ma wysoką temp. topnienia około 50 stopni dlatego ze względu na tą wysoką temp. jesteśmy zmuszeni połączyć oleje z ługiem w wyższej temp.Dlatego nie powinno się dodatkowo takiego mydła ocieplać bo może się przegrzać. W tym wypadku tylko folią.

      Usuń