Strony

poniedziałek, 1 grudnia 2014

DREWNIANA FORMA DO MYDŁA (DIY - ŁATWE W WYKONANIU)

 

Witam

Chyba każdy początkujący mydlarz marzy aby mieć "TĄ prawdziwą" drewnianą formę.Też taką chciałam. Jednak zawsze tak jakoś wychodziło, że wszystkie dostępne mi fundusze wolałam przeznaczyć na składniki niż formę (przyznam, że ciężko było mi wydać przeszło sto złotych tylko na samą formę, ile za tą sumę mogłabym kupić olejków eterycznych). Ale jak wiadomo potrzeba jest matką wynalazku:) 

 

Oto patent jak zrobić drewnianą formę do mydła tanim kosztem i bez użycia gwoździ, młotka czy wiertarki (choć jeśli ktoś z Was ma takie możliwości to na pewno taka forma też będzie świetna, a jeśli zrobicie wersję rozkręcaną to chylę czoła).
Tak naprawdę dziecko jest w stanie wykonać tą pracę bo DIY w tym przypadku to szumna nazwa. Właściwie to kupujemy gotową formę którą trzeba tylko nieznacznie zmodyfikować :).
Zatem, oto co będzie potrzebne:
 • skrzynka na wino (ot i cała filozofia)- najlepiej aby była z zasuwaną pokrywą, można ją kupić w sklepach z alkoholami albo chociażby na Allegro za ok. 10-14zł + koszty przesyłki (za swoją dałam 15zł, kupiłam w sklepie)
 • kit albo pasta szpachlowa do drewna - potrzebna jest po to aby zakleić dziurki po wyjęciu sznurka ze skrzynki, można ją kupić w każdym markecie budowlanym, kosztuje około 7zł 
Ponadto przyda się też kawałek papieru ściernego i nożyczki

Przygotowanie:
 1. Obcinamy i wyjmujemy sznurek ze skrzynki
 2. Zalepiamy dziurki kitem/pastą - nakładamy jej sporo aby wypełniła dziurki w całości
 3. Czekamy aż pasta wyschnie ( czas schnięcia powinien być podany na opakowaniu), po czym możemy jeszcze delikatnie wygładzić nierówności drobnoziarnistym papierem ściernym 
I to wszystko ,prawda że proste. 
Drewnianą formę trzeba będzie jeszcze tylko wyłożyć papierem. Można do tego użyć papieru do pieczenia albo takiego jakiego używają amerykańskie i brytyjskie mydlarki czyli tzw. "freezer paper" ( nie używałam go ale wydaje mi się że jest trochę grubszy niż papier do pieczenia).
Na potrzeby "mydlarskie" zrobiłam domową wersję "freezer paperu" Oto co będzie potrzebne do jego wykonania:
 • bristol - obojętne w jakim kolorze i tak będzie zafoliowany, także nie ma obawy ,że przedostanie się do mydła i go zabarwi 
 • folia spożywcza 
 • żelazko i deska do prasowania 
 • bawełniana ściereczka
 • nożyczki
 • linijka, ołówek
 • pół godziny wolnego czasu

Przygotowanie:
 1. Mierzymy długość, szerokość, wysokość drewnianej formy, na podstawie wymiarów odrysowujemy na bristolu wkład do formy (wkład powinien być dłuższy o około 1 cm od wysokości formy aby potem łatwiej było wyjąć mydło)
 2. Starannie wycinamy formę z papieru
 3. Teraz kładziemy ją na desce do prasowania a na to ucięty kawałek folii, wygładzamy w miarę możliwości
 4. Przykrywamy bawełnianą ściereczką, włączamy i ustawiamy żelazko na najwyższą temperaturę, czekamy aż się nagrzeje
 5. Wprasowujemy folię w papier - w ten sposób wprasowałam trzy kawałki folii, jeden po drugim po to aby mieć pewność, że mydło będzie dobrze izolowane
 6.  Po wprasowaniu, obcinamy wystające brzegi folii, następnie sprawdzamy czy papierowy wkład dobrze układa się w formie, w razie czego przycinamy bok aby nie było żadnych nierówności, fałd
 7. Dla pewności można podkleić spód formy taśmą klejącą (nieobowiązkowo).
 Zamiast folii i żelazka można użyć szerokiej przezroczystej taśmy klejącej - i jedna i druga wersja zajmuje trochę czasu, ale pocieszające jest to że raz przygotowany papier posłuży kilkakrotnie.

A jak ktoś woli papier do pieczenia proszę bardzo podaję link jak to się robi:
https://www.youtube.com/watch?v=vmLUNy_fdVQ&list=UU0qf-p6ChhuRzug3VLBAgaA 

  6 komentarzy:

  1. Genialne ! ! ! Dziękuję za pomysł :)))

   OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam Twoje porady- wszystko wydaje się wówczas takie łatwe.

   OdpowiedzUsuń
  3. Wow! właśnie myślałam nad taką formą:) muszę wypróbować, zawsze to pretekst do wypicia wina ;)

   OdpowiedzUsuń
  4. A możesz zdradzić ile na taką formę schodzi bazy mydlanej?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Jasne, jeśli robię mydło w tej formie to zazwyczaj biorę 1kg olejów + ług około 300g, ale nawet taka ilość mydła nie wypełnia formy po samą górę, zostaje jeszcze sporo miejsca. Sądzę że tak maksymalnie zmieści się 2- 2,5kg mydła w tej formie.

    Usuń
  5. Genialne. Tylko czy później nie masz problemów z wyjmowaniem z niej mydła?

   OdpowiedzUsuń