Strony

środa, 22 lipca 2015

TECHNIKA "REBATCH" - PRZETAPIANIE MYDŁA



Witam



To już trzecia i ostatnia( jak na razie) podana przeze mnie metoda na przerabianie mydła.  Jest ona bardzo powszechna i przydatna w domowym mydlarstwie. Anglojęzyczni mydlarze określają ją słowem : „rebatch” albo „hand-mill”, polega ona na przetopieniu zrobionego wcześniej mydła wraz z dodatkami i odrobiną wody a następnie przełożeniu do formy. 


Efekt wizualny mydła przerobionego w ten sposób jest podobny to tego jaki powstaje w „metodzie na gorąco” czyli taki jak to się mówi „rustykalny”.  Technikę tę z reguły stosuje się  gdy mydło ma nieestetyczny wygląd czyli jakieś plamy, kruszy się itp.


Przejdę do sedna sprawy


Potrzebne akcesoria:



  • tarka do warzyw

  • waga

  • garnek ze stali nierdzewnej/szklany – do mydła

  • większy garnek obojętnie jaki

  • plastikowa/silikonowa łyżka

  • forma do mydła – plastikowa/silikonowa/drewniana


  • folia spożywcza

  • gumowe rękawiczki



  • mydło ( zrobione wcześniej)

  • woda destylowana, mleko, napar ziołowy

  • barwniki do mydła, olejki eteryczne i inne dodatki 

  Krok 1

 Zetrzyj mydło na tarce i zważ je na wadze.



  Krok 2

 Przełóż mydło do garnka ze stali nierdzewnej i dodaj odrobinę wody, mleka lub naparu ziołowego. Przyjmuje się, że na każde 100g mydła dodaje się do dwóch łyżeczek cieczy. Wszystko jednak zależy od tego jak mydło jest suche.  Im bardziej suche tym więcej wody potrzebuje.  U mnie na około 270 g mydła dałam 6 łyżek stołowych  na start a potem jeszcze jedną małą łyżeczkę wody oczywiście destylowanej.
  



  Krok 3

       
  Wlej wodę do większego garnka  i nastaw go na gaz aby woda się zagotowała. Włóż mały garnek z mydłem do większego, tego z gotującą wodą, następnie zmniejsz nieco płomień. Przykryj mydło pokrywką. Co jakiś czas mieszaj mydło łyżką, w razie potrzeby dodaj nieco wody. Mydło powinno uzyskać konsystencję puree ziemniaczanego. Czas rozpuszczania mydła zależy od ilości mydła, u mnie trwało to około godziny.
   


  



  Krok 4

       
  Wyłącz palnik ale pozostaw mydło w gorącej wodzie.
  
  Krok 5

  Teraz możesz dodać inne składniki jak np.olejki  eteryczne, barwniki, susz. Aby wszystko dobrze się wymieszało opcjonalnie możesz użyć miksera czy blendera.
  
  Krok 6

  Przełóż masę do formy, możesz trochę ugnieść mydło w rękawiczkach aby lepiej się połączyło. Przykryj je folią bądź papierem.



  Krok 7
 

  Po kilku godzinach kiedy mydło stwardnieje można je wyjąć z formy, przełożyć na tacę i pozostawić do całkowitego wyschnięcia na 3 tygodnie. 
  

















3 komentarze:

  1. a jakie są skutki przetapiania mydła ktore jest jeszcze niegotowe? czy bedzie taki sam efekt jak przy metodzie na ciepło? ze przyspieszy to cały proces?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niegotowe rozumiem jako takie co jeszcze nie leżakowało, czyli zmydlone nie dojrzewające. Szczerze mówiąc nie wiem, bo takiego jeszcze na razie nie przetapiałam, jak będę coś takiego robić to dam znać. Podejrzewam jednak że nie będzie jakiejś spektakularnej różnicy podczas przygotowania, dałabym może jedynie mniej wody bo świeże mydło zawsze ma jej więcej w sobie.
      Najlepiej proszę przetestować samemu

      Usuń
  2. بلیط چارتر

    OdpowiedzUsuń