Strony

niedziela, 19 kwietnia 2015

NIE MARNUJ MYDŁA! MYDŁO Z KOSTKI PRZEROBIONE NA MYDŁO W PŁYNIE




Dzień dobry


Zdarza się czasami, że mydło z jakiegoś powodu nam się nie uda.  Może po prostu zapomnieliśmy dodać zapachu bądź też wizualnie mydło nie wyszło zbyt atrakcyjnie bo na przykład dostało wykwitów,  czy też kolor nie wyszedł taki jak trzeba albo tak jak w moim przypadku mydło uległo zniekształceniu  (o czym pisałam ostatnio) .



  W każdym razie mam na myśli sytuację, kiedy mydło teoretycznie jest zdatne do użytku czyli nie ma nadmiaru wodorotlenku sodu ( nie jest żrące i jego wskaźnik pH nie jest wyższy niż 10)   ale z jakiejś przyczyny nie podoba nam się.  

Bywa też i tak, że gdy robimy dużo mydełek to po pewnym czasie zgromadzimy sporą ilość mydlanych resztek. Wiem coś o tym;)


Pozostaje pytanie co z tym fantem zrobić?

Wyrzucenie do kosza nie wchodzi w grę, to byłoby zwykłe marnotrawstwo.

Na szczęście jest wiele sposobów jak takie mydło przerobić.


W tym i w następnych postach podam te sposoby na przetwarzanie mydeł  które lubię najbardziej. Dzisiaj:


sposób I


Mydło w płynie  
(przerobione z mydła w kostce)


Przepis na mydło pochodzi z książki: „Natural Soap” Melindy Coss.


Składniki:



  • 100g kawałków mydła robionego metodą na zimno

  • 300g wody destylowanej

  • 1 łyżeczka gliceryny roślinnej ( można kupić w aptece)


Krok 1

Zetrzyj na tarce kawałki mydła i przełóż je do pojemnika. 

z tej właśnie przyczyny jestem zmuszona je przerabiać...



mydło zostało już starte i właśnie jest ważone



Krok 2

Zagotuj 200g wody destylowanej i wlej ją do startego mydła. Wymieszaj mydło aż wszystkie kawałki się rozpuszczą.


Moja uwaga: podczas mieszania mydła będzie wytwarzała się piana dlatego polecam mieszać powoli aby było jej jak najmniej. Mydło udało mi się prawie w całości rozpuścić ale drobne kawałeczki jednak zostały. Nie przejęłam się tym zbytnio ponieważ w dalszym kroku zmiksuję wszystko blenderem.

tu już wlałam zagotowaną wodę i właśnie mieszam mydło



Krok 3

Dodaj pozostałą ilość wody (100g) i glicerynę po czym zmiksuj wszystko blenderem.  Dodaj więcej wody destylowanej o temp. pokojowej jeżeli uznasz ,że mydło  jest za gęste. Pozostaw je do schłodzenia po czym przelej je do wyparzonego pojemnika.


Moja uwaga: już po przelaniu mydła do pojemnika, przez pierwsze dwa dni co a jakiś czas musiałam dolewać wody ponieważ na początku mydło gęstniało tak bardzo, że gdybym jej nie dolała to jeszcze chwilę a mydło zmieniło by się w bryłę, później już się ustabilizowało.

już wymieszane a za chwilę będzie miksowane



Opcjonalnie można dodać olejku eterycznego bądź witaminy E.

Jak widać nie jest to zbyt skomplikowana sprawa, czasu też za wiele nie zajmuje (około pół godziny). Ten kto lubi mydła w płynie temu powyższy sposób jak najbardziej przypadnie do gustu.
Już niebawem podam sposób II 

Gotowe mydło w płynie z recyklingu:




7 komentarzy:

  1. Ja resztki mydła używam do prania :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Gliceryna ma byc w płynie? mydło nie wychodzi zbyt "wodniste"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, gliceryna była w płynie, tak jak napisałam,mydło na początku nawet za bardzo gęstniało przez co musiałam je rozcieńczyć wodą ale później konsystencja zrobiła się taka jaką ma typowe mydło w płynie. Na pewno nie było za rzadkie.

      Usuń
  3. czesc
    moje mydelko nie wyszlo jak powinno po prostu nie zastyglo ... czy ten sam sposob proponowalabys w tym wypadku?

    OdpowiedzUsuń
  4. Hej
    Nie wiem jaka w tym wypadku była przyczyna, że nie zgęstniało. Tak naprawdę wykonanie tego rodzaju mydła jest bardzo proste.Ważne jest to aby woda była zagotowana, można np. zagotować wodę ze startym mydłem ale gdy tylko się zagotuje to wyłączyć gaz i potem mieszać. Ważne jest też aby dobrze wszytko zmiksować. Można odczekać z 15min i potem zmiksować dokładnie blenderem czy mikserem dla pewności że mydło nie będzie się rozwarstwiać. Jak nie zacznie gęstnieć to można jeszcze raz zagotować wodę z mydłem i dodać więcej mydła. Tyle jedynie można zrobić. A jeżeli dalej nie gęstnieje to problem będzie związany ze składem mydła.

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam, na dwóch stronach przeczytałam, że mydło w płynie robi się tak jak mydło na formę stałą tylko z pominięciem leżakowania, zaraz po wyjęciu z formy kroi się, dolewa wody, potem glicerynę itd. Zastanawiałam się jak to możliwe bez czasu na osiągnięcie odpowiedniego ph. I faktycznie po zrobieniu mydło w płynie ma ph 10-11. Więc o co chodzi? Mydło w płynie robimy z przeleżakowanego już mydła? Pozdrawiam Ola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje mydło miało miesiąc czyli było już przeleżakowane. Szczerze, nie wiem jaki sens ma robienie mydła na zimno aby je zaraz przerobić na płynne skoro można od razu zrobić mydło płynne potasowe. Ale oczywiście jak ktoś tak lubi to można.

      Usuń