Strony

wtorek, 4 listopada 2014

MYDLANE PIERNIKI -DIY/ZRÓB TO SAM



Witam,
jako że, zbliżają się święta Bożego Narodzenia chciałabym podzielić się z Wami pewnym pomysłem na jedyny w swoim rodzaju prezent pod choinkę(bądź miły dodatek do prezentu). Jest to mydło które wyglądem przypomina piernikowe ciastko. 

 

Wasi bliscy na pewno byliby mile zaskoczeni gdyby dostali taki niecodzienny upominek a zarazem mocno zdziwieni gdyby dowiedzieli się że sami go dla nich zrobiliście (póki co robienie mydeł nie jest bardzo popularnym hobby, u mnie wygląda to tak, że jak pochwalę się komuś, że robię w domu mydła to zazwyczaj słyszę odpowiedź: "ale jak to?", "robisz mydła??!")
To piernikowe mydełko pachnie cynamonem, który to oprócz walorów zapachowych posiada bogate właściwości kosmetyczne, a więc otrzymujemy coś ładnego i pożytecznego zarazem.

Właściwości kosmetyczne i zdrowotne eterycznego olejku cynamonowego ( który powstaje w procesie destylacji kory cynamonowca)

Olejek cynamonowy działa:
  • ujędrniająco i ściągająco na skórę ( przeciwdziała cellulitowi)
  • przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie
  • przeciwwirusowo i rozgrzewająco (gorąca kąpiel cynamonowa zalecana jest przy przeziębieniach)
  • przeciwbólowo
Oczywiście biorę pod uwagę,że nie każdy przepada za zapachem cynamonu, zamiast niego można użyć olejku o zapachu czekolady, kawy czy innego(świetny zapach i sprawdzony olejek zapachowy: "kawa z mlekiem",patrz wpis zatytułowany: "Mydlane babeczki"). 

Co prawda do świąt jest jeszcze trochę czasu ale ponieważ mydła robione metodą na zimno muszą leżakować minimum trzy tygodnie, teraz jest ostatni moment żeby je przygotować.


Cynamonowe pierniki 
(porcja 6szt po ok 100g)
*Skład receptury:

Oleje bazowe:

150g - olej kokosowy
125g - oliwa z oliwek
125g - olej słonecznikowy
 80g - masło kakaowe
 20g - wosk pszczeli

Ług:

 67g - wodorotlenek sodu
140g - woda destylowana

Kolor:

brązowy - 4 czubate małe łyżeczki  kakao**
biały - pół łyżeczki dwutlenku tytanu 

Zapach:***

18ml - olejku eterycznego cynamonowego

* z podanej wyżej receptury powstaną mydlane serca, do zrobienia białej dekoracji trzeba będzie powtórzyć tą recepturę (oczywiście do dekoracji nie będzie potrzebna tak duża ilość mydła dlatego resztę trzeba przelać do foremek)
** barwnik brązowy powinien być rozmieszany mini mikserem w proporcji 4łyżeczki na 2łyżki stołowe oleju natomiast biały w proporcji pół łyżeczki na 1 łyżkę stołową oleju
*** przed użyciem olejków zapachowych proszę wykonać próbę testową (niektóre zbyt szybko gęstnieją)

**** mydło wykonane metodą na zimno

Tutorial/diy jak zrobić mydlane pierniki


Jeżeli pierwszy raz jesteś na tym blogu i nigdy wcześniej nie robiłeś mydeł metodą na zimno, proszę zapoznaj się z postem zatytułowanym: "Instrukcja jak zrobić mydło metodą na zimno". Tam wyjaśnione są podstawy robienia mydła.

Przed przystąpieniem do pracy przypominam o odpowiednim ubiorze (długi rękaw,okulary ochronne, rękawiczki, maska ochronna)i upewnieniu się, że wokół nie kręcą się dzieci czy zwierzęta.

Przygotowanie koloru

Rozmieszaj mini mikserem 4 łyżeczki brązowego barwnika w 2 stołowych łyżkach oleju np. słonecznikowym. To samo zrób następnego dnia z barwnikiem białym.

Krok 1 
Ostrożnie i powoli wlej wodorotlenek sodu do wody destylowanej (nigdy odwrotnie)i powoli wymieszaj aż stanie się przezroczysty.

Krok 2
Rozpuść w kąpieli wodnej olej kokosowy, masło kakaowe, wosk pszczeli i wymieszaj łyżką. Dolej pozostałe oleje (wcześniej odważone): słonecznikowy i oliwę z oliwek,wymieszaj.



Krok 3
Połącz ług z olejami gdy obydwie ciecze schłodzą się do temp. ok. 55 stopni Celsjusza (zazwyczaj schładzamy do ok. 30 stopni C lecz tym razem temp.łączenia musi być wyższa z uwagi na wosk pszczeli - ma wyższą temp. topnienia niż pozostałe oleje)


Krok 4 
Użyj blendera do zmiksowania roztworu. Miksuj dotąd aż konsystencja roztworu będzie na tyle gęsta, że będziesz w stanie "rysować" wzory na mydle.


Krok 5
Wlej wcześniej przygotowany brązowy barwnik i dokładnie wymieszaj łyżką aż kolor stanie się jednolity. Następnie wlej olejek eteryczny i również wymieszaj.


Krok 6
Wlej gotowe płynne mydło do foremek. Pozostaw na 24-48h


Krok 7 (po upływie 24-48h)
Przygotuj mydło jak poprzednio. (potrzebujemy zrobić dekorację serduszek dlatego po raz drugi musimy zrobić mydło. Ponieważ będziemy potrzebować nieznacznej ilości mydła do zrobienia wzoru, pozostałą większą część mydła wlejemy do foremek).

Krok 8
Przygotuj koszulkę do segregatora(np. A3)która będzie służyła jako "rękaw" do zrobienia dekoracji. Najpierw utnij nożyczkami niewielki rożek koszulki, dzięki temu powstanie maleńki otwór. 

Krok 9
Odlej trochę mydła i dodaj wcześniej przygotowany biały barwnik, po czym dokładnie wymieszaj aż kolor stanie się jednolity.Nałóż mydło do wcześniej przygotowanego "rękawa". Sprawdź czy konsystencja mydła zgęstniała na tyle aby można było zacząć dekorować mydło.
Jeśli tak możesz zacząć dekorować mydło według własnego uznania.




Krok 10
Przykryj mydło(ale nie kocem tylko samą folią,mydło z woskiem uzyskuje wysoką temp. podobnie jak mydło z kozim mlekiem, pod kocem za mocno by się nagrzało), pozostaw na dobę bądź dwie,potem wyjmij z formy i pozostaw na 3-6 tyg. aż mydło będzie gotowe do użytku.






Miłej zabawy!

 
 

 



7 komentarzy:

  1. Ale super! :) Musze sobie zapamiętać na przyszłoroczne Boże Narodzenie :) I wreszcie się zmobilizuję do kupienia tej serduszkowej formy, widzę, że wychodzą z niej ładne mydła.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam do nowo powstałej grupy Piana Mydlana :) https://www.facebook.com/groups/569214306557828/

    OdpowiedzUsuń
  3. Inspirując się Twoim przepisem zrobiłam swoją modyfikację, jednak w moim wypadku olejki zepsuły wszystko, ale na szczęście udało się zreanimować mydła. Zapraszam na bloga, gdzie opisałam moje pierwsze mydlane starcie http://przecietnapolka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Oj, mnie przydarzyło się coś podobnego gdy dodałam olejku o zapachu korzennym , więc pierwsze pierniki były lekko zniekształcone ale jak widać drugie wyszły całkiem, całkiem
    Na bloga będę wchodzić, fajnie to opisujesz, tak na wesoło

    OdpowiedzUsuń
  5. Pięknie wyglądają Twoje pierniki, te białe ozdoby są rewelacyjne. Spodobał mi się również pomysł nakładania bieli, z woreczka.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki, akurat pomysł z woreczkiem podpatrzyłam u mamy

    OdpowiedzUsuń