Strony

Polecana literatura



" The Everything Soapmaking Book"

 

 "The Everything Soapmaking Book" jest przeznaczona dla osób rozpoczynających swoją przygodę z hobbystycznym robieniem mydeł.
Książka ma formę przewodnika, który krok po kroku wprowadza czytelnika w tajniki mydlarstwa.
Na początku zaznajamia z odpowiednim sprzętem niezbędnym mydlarzom, opisuje olejki zapachowe, barwniki, proste receptury aż w końcu to co najciekawsze czyli bardziej zaawansowane techniki jak mydła robione metodą"na gorąco", czy też mydła w płynie. Przyznam, że ta część książki interesuje mnie najbardziej. Jest nawet podana tabela saponifikacji i sposób obliczania potrzebnej ilości ługu do receptury (niestety wszystko podane tylko w funtach).
Moim zdaniem książka jest napisana jasno i czytelnie.
Początkująca osoba nie powinna mieć problemów ze zrozumieniem wszystkich zagadnień.

Co ciekawe, autorka sporo uwagi poświęca kwestiom bhp. Często przypomina o tym, że ług jest żrący, że trzeba nosić okulary czy rękawice. A nawet tak oczywiste sprawy jak to, że grudki mydła (tego przygotowanego) zapychają zlew. Czytając, niekiedy odnoszę wrażenie, że książka adresowana jest do przedszkolaka. Nie mówię, że mi to jakoś wybitnie przeszkadza ale pierwszy raz spotykam się z takim stylem pisania poradnika.
To co mi się nie podoba w "The Everything Soapmaking Book" to znikoma ilość zdjęć przedstawiających instrukcje różnego rodzaju technik mydlarskich a szczególnie technik zdobienia mydeł. Na pewno większa ilość zdjęć byłaby pomocna.  Ponadto samo wydanie książki też nie zachwyca, zielone strony na zwykłym, cienkim papierze z wyjątkiem kilku kartek na kredowym papierze ze zdjęciami gotowych mydeł. W zasadzie nie ma się co dziwić książka kosztuje około 10-15 dolarów, co na zarobki Amerykanów nie jest dużym wydatkiem.






  Pomimo tych wad plusem książki jest duża ilość informacji dlatego "The Everything Soapmaking Book" polecam wszystkim tym którzy dopiero co zaczynają zabawę oraz tym, którzy tak jak ja chcą sobie uporządkować pewną posiadaną już wiedzę. 
Na pewno będę korzystała z niej wielokrotnie , a szczególnie wtedy gdy będę robiła mydła w płynie.

Aha, nie wspomniałam jeszcze o jednym minusie -  książka jest napisana w języku angielskim i  niestety nie ma polskiego tłumaczenia. 


"Natural Soap"


 
"Natural Soap" autorstwa Melindy Coss to jak dotąd moja ulubiona książka o tematyce mydlarskiej. Są w niej bardzo fajne przepisy nie tylko na mydła ale także na kremy oraz nieco podstawowej wiedzy teoretycznej  potrzebnej początkującym a wszystko to podane w ładnej oprawie graficznej. Już samo oglądanie estetycznych, miłych dla oka zdjęć zachęca do wypróbowywania tych wspaniałych, kosmetycznych receptur.


Poradnik składa się z trzech części : pierwsza poświęcona jest mydłom robionym metodą „na zimno” oraz „na ciepło”, druga dotyczy mydeł w płynie a trzecia balsamów i kremów. Dodatkowo są jeszcze dwa rozdziały - jeden opisujący składniki potrzebne do przygotowania mydła a drugi poruszający zagadnienia mydlarskiego biznesu.

Rozdział o składnikach zawiera informacje których brakowało mi w książce „Everything Soapmaking Book” a mianowicie opisuje właściwości większości współcześnie używanych tłuszczy do produkcji naturalnych mydeł a nawet procentowy udział kwasów tłuszczowych w każdym oleju. Ponadto jest też trochę informacji o olejkach eterycznych, barwnikach i innych dodatkach jak np. ziołach .


 Kolejna część książki dotycząca jak wspomniałam mydeł robionych metodą na zimno i ciepło zaczyna się od wprowadzenia w tajniki robienia mydeł, a więc znajduje się w niej podstawowa wiedza jak np. niezbędne przybory, rodzaje form, bhp,  podstawowa technika wykonania ze zdjęciami pomocniczymi. Jest podana również tabela saponifikacji potrzebna do samodzielnego wyliczania receptury bez korzystania z kalkulatorów internetowych z dokładnym objaśnieniem jak tą wartość wyliczyć. Następnie autorka przechodzi do konkretnych, bardzo ciekawych i kuszących przepisów opartych  tylko i wyłącznie na naturalnych składnikach  jak np. mydło z kozim mlekiem, zieloną glinką , figami i miodem, aloesem, melonem i innych. Wszystko jest tu bardzo przejrzyście napisane, co ważne przepisy podawane są po europejsku czyli w gramach, co moim zdaniem ułatwia sprawę. W tym rozdziale brakuje mi jedynie zdjęć instruktażowych, które lepiej zobrazowałyby wykonanie techniki na ciepło , co byłoby pomocne dla osób początkujących. 

Następna część to opis metody robienia mydeł w płynie  ze zdjęciami i dalej parę przepisów na tego rodzaju mydła. Jedyny minus - mogłoby być  tu więcej przepisów.



 Część trzecia jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Cieszę się że autorka nie ograniczyła się jedynie do mydeł ale zawarła w książce również przepisy na mazidła. Co prawda jest ich tylko parę ale nie ma się co czepiać to w końcu w głównej mierze książka o mydłach. 


Ostatni rozdział dotyczący biznesu choć jest najkrótszy to mimo to można się z niego co nieco dowiedzieć, choć to oczywiście tylko zarys wiedzy, raczej takie wskazówki potrzebne tym którym marzy się  sprzedaż własnych mydeł. Jedną z ciekawszych informacją jest np. to  że przepisy w UE, Kanadzie i Australii  uznają mydła za kosmetyk, natomiast w USA jeżeli nie będziemy się upierać że np. nasze mydło likwiduje egzemę to wtedy zaliczane jest do detergentów co jak podejrzewam upraszcza Amerykanom założenie firmy mydlarskiej. Pozostałe informacje podawane są pod kątem przepisów unijnych gdyż pani Melinda Coss pochodzi z Wielkiej Brytanii.

Podsumowując, poradnik zawiera sporo wiedzy ,jest przystępnie napisany choć drobną czcionką, jednak jeżeli jesteśmy początkującymi mydlarzami to traktowałabym tę książkę raczej jako uzupełnienie do „Everything Soapmaking Book” ponieważ nie wszystko jest tu dokładnie opisane chociażby nie ma  podanych wszystkich technik mydlarskich, nie mówiąc już o technikach dekoracyjnych. Myślę że „ Natural Soap” bardziej można potraktować ją jako książkę z inspirującymi przepisami i pięknymi zdjęciami z której nawet bardziej zaawansowany mydlarz dowie się czegoś nowego. 



3 komentarze:

  1. a gdzie ją kupiłaś? ja mam tylko jedną książkę i chciałabym więcej..

    OdpowiedzUsuń
  2. Zamówiłam na ebayu, jest tam mnóstwo książek o tej tematyce

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję bardzo, jest Pani jedna z niewielu, która się dzieli wiedzą- pozdrawiam i będę tu regularniae zaglądać - Super BLOG -pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń